Terase

Terase

2022. gada pavasarī sāku darbu pie terases. Sākotnējais plāns būvēt terasi no lapegles pajuka dēļ neadekvātās kokmateriāla cenas, kas valdīja LV tirgū visu gada pirmo pusi. Par to pašu cenu jau varēja iegādāties labas kvalitātes kompozītmateriāla dēļus kuriem vajadzētu kalpot ilgi un bez liekām klapatām.

Latvijā ir pieejami vairāki tirgotāji, klātienē apskatīju Senukai/Depiņa piedāvājumu, Evodeck, OneWood un Nordeck. Izvēle kopumā ir plaša, ir pieejamas dažādas krāsas un faktūras, tiesa uz vietas parasti ir tikai viens vai divi ejošie varianti, pārējais uz pasūtījumu. Ir pieejami arī papildus elementi, kā piemēram pildīts nosegdēlis, dekoratīvie reliņi, metāla pamati u.c. sīkumi

Neisaku ņemt lētā gala materiālus, jo beigās var sanākt pārmaksāt. Te ir piemērs kā pēc ilgāka laika izskatīsies nekvalitatīvs kompozīta materiālis:

No visim piedāvājumiem iepatikās pelēkais Evodeck ar koka imitāciju. Tad nu ķēros klāt, vispirms uzskicēju pamatus, lai pasūtītu dārgo komateriālu un tālāk terases dēļu klājumu. Pamatiem izmantoju 6m, 200mm*50mm zem spiediena impregnētas brusas. Pirmajam līmenim atstatums starp brusām bija apmēram 1.2m un otrajam līmenim apmēram 0.4 (lielāku atsatumu nevar likt, jo dēļi ir plāni un var liekties). Izmantoju 200, jo cokols ir virs 50cm:

Lai precīzi aprēķinātu materiālus ir jāņem vērā atstarpes starp dēļiem un sānu malas, kā arī atgriezumi. Plānojot pamatus, atstatumu veidoju tā, lai būtu pēc iespējas mazāk atgriezumu.

Ilgi lauzīju galvu par pamatiem, sākumā plānoju urbt caurumus, likt iekšā kanalizācijas trubas/kartona veidņus un betonēt, bet saprotot darba apjomu un izmaksas, nosliecos par labu skrūvpāļiem. Ātrums un vienkāršums ir nesalīdzināms, noteikti iesaku jo cena uz materiālu būs +/- līdzīga, bet darba apjoums nesalīdzināms. Pāļus pirku no paziņām, bet ja paveicas senukajā (lielajā ozolā) var trāpīt uz labas akcijas. Skrūvpāļus vislabāk ieurbt divatā. Lai cauri neaugstu zāle, apakšā liku ģeotekstilu, ideāli vēl būtu pabērt šķembas, lai dažādi grauzēji neizdomā iemitināties.

Terases pāļus un rāmi līmeņoju ar parasto lāzeri ar minimālu slīpumu prom no mājas. Pāļiem liels pluss ir tas ka var viegli tikt pie vēlamā augstuma ar iespēju veikt korekcijas. Kopumā sanāca diezgan līdzeni. Skrūvēju ar kvalitatīvām skrūvēm un parastajiem lenķiem.

Pēc pamatnes izveides, sanāca ilgāka pauze un pēc darbu atsākšanas sapratu, ka pamatne kalstot ir mazliet savērpusies. Nācās veikt korekcijas un atkārtoti pārlīmeņot.

Evodeck dēļi stiprinās ar speciālu plastmasas stiprinājumu un nerūsējošo skrīvi . Zem pamatnes līmēju pelēko putu lentu, lai klājs neklabētu un izlīdzinātu minimālus nelīdzenumus.

Sākumā vēlējos veidot terasi bez līstes un noslēpt gala caurumus ar to pašu dēli (ir pieejami arī plastikāta gala “korķi”, bet tie neizskatas labi), bet vizuāli labāk patika, ka terases dēlis turpinās uz vertikālās plaknes:

Sākotnējā plānā bija paredzēti divi zemi pakāpieni, bet lai nesarežģītu izbūvi, paliku pie viena augsta pakāpiena:

Vasaras karstajās dienās dēļi mazliet plešas, līdz ar to jāparedz kompensācijas spraugas. Lai neskrāpētu materiālu, visām terases mēbelēm aplīmēju kājiņas ar grīdas aizsargiem.

Dēļ augstā cokola terase nav vienā līmenī ar grīdu, sākumā domāju ka pakāpiens traucēs, bet pie visa pierod.

2 domas par “Terase

  1. Nekā personīga, bet tās līstes stūros izskatās tik lēti un tā ir vienīgā lieta, kāpēc vēl nevaru saņemties sev terasei likt kompozīta dēļus.

    Patīk

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s