Panasonic T-CAP siltumsūknis

Panasonic T-CAP siltumsūknis

Sākotnējā projektā tika ieplānota granulu apkure, pieredze ar granulām jau ir līdz ar to vēlējos pieturēties pie pārbaudītām lietām. Plāns bija uzstādīt maksimāli automatizētu granulnieku no NBE, lai minimēztu klapatas ap mājas un ūdens sildīšanu. Vairākiem kaimiņiem jau bija piereze ar šo katlu līdz ar to varēju salīdzināt atsauksmes. Bet laikam ejot aizvien vairāk sāku apšaubīt šo lēmumu, jo ir arī kaimiņi kas lieto zemes vai gaiss ūdens siltumsūkni un ir tik pat apmierināti ar rezultātu kā tie kas apsilda savas mājas ar granulām. Pirms Covid ēras bieži ceļoju un vienmēr kad bijām prom, kādam bija jāpieskata apkures iekārta un ik pa laikam jāpapildina/jāiztīra. Bažas arī radīja nepieciešamais granulu apjoms jaunajai mājai un to uzglabāšana. Jo ja dzīvokli varējām apsildīt ar ~ paleti, tad mājai jau prasījās vismaz 4 vai vairāk paletes sezonā.

Uzsākot cenu aptauju, sapratu ka labs granulnieks ar akumulācijas tvertni izmaksā +/- tik pat cik vidējas klases gaiss-ūdens siltumsūknis. Lielākais plus siltumsūknim ir papildus brīva vieta apkures telpā, tīrība un pats galvenais – automātika, ieslēdzi un aizmirsi par jebkādu granulu papildināšanu vai tīrīšanu.

Sākšu ar galveno jautājumu kas visvairāk radīja bažas man – cik šāds brīnums tērē. Zemāk ir rēķins no 2021 Janvāra mēneša, kad temperatūra noslīdēja zem -20 atzīmes. Kopējā patērētā elektroenerģija uz visu māju ir 987 kWh no kuriem aptuveni 736 kWh ir siltumsūknis. Mājas platība 170 m2, griestu augstums ~ 2.90m. Vai tas ir daudz/maz katrs var izvērtēt pats.

Otras bažas bija par to kā siltumsūknis uzvedīsies lielos mīnusos. Te gan jāpiebilst, ka Panasonic ir parastā versija (manuprāt nav domāta LV, bet tiek tirgota) un T-CAP versija, kas paredzēta ziemeļu reģioniem (cenas starpība ~ 500 EUR).

Siltumsūknim ir divi režīmi, standarta režīmā siltumsūknis darbojas ar kompresoru un “ņem siltumu no gaisa”, otrs kad dēļ lieliem mīnusiem ieguvums ir tik minimāls, ka tas pakāpeniski pārslēdzas uz tenu. Zemāk ir piemērs no 2021 17. janvāra rīta, kad āra temperatūra bija ap -24 11:15 un COP, jeb lietderīguma koeficients bija nokrities uz 1.5, bet pēc nepilnas stundas kad temperatūra pakāpās uz ~ -16, COP pieauga par 1.07. Kā redzams iekārta arī lielākos mīnusos darbojas. Kā arī novēroju ka pie lieliem mīnusiem ūdens tiek daļēji piesildīts ar tenu, kopumā par 2021 gadu siltumsūknis ir papildus sildījis ūdeni ar tenu 67 h. Pēc ražotāja datiem kompresors darbojas līdz -28, pēc tam tiek lietots tikai tens. Kopumā esmu apmierināts un ir drošības sajūta, ka sūknis tiks galā ar māju arī lielākos mīnusos.

Pēdējais par ko satraucos bija skaņa un vibrācija. Vasarā kad tiek sildīts ūdens, kompresors darbojas ar minimālu jaudu, iekārtu dzirdēt nevar, bet ziemā pie regulāriem atkausēšanas cikliem iekārtas troksni var dzirdēt. Visskaļākā iekārta ir tieši brīdī kad tiek veikta atkausēšana. Man iekārta atrodas pie sienas ar vannas istabu un tehnisko telpu līdz ar to pa nakti varu gulēt mierīgi, bet neieteiktu to novietot blakus guļamistabas logiem. Vibrācijas praktiski nejūt, jo iekārta atrodas uz šķembu spilvena uz kura ir nevietotas betona plāksnes un amortizējoši gumijas palikņi. Ja to montētu pie sienas, noteikti situācijas būtu savādāka.

Tā pat neieteiktu to novietot ar ventilatoru pret vietu kur pārvietojas cilvēki, jo sūknis pūš ārā ļoti aukstu gaisu. Kad tas darbojas, pretī stāvēt nav iespējams.

Sūknim darbojoties rodas liels daudzums kondensāta, bet atkausēšanas režīmā ūdens tek aumaļām. Līdz ar to iesaku izveidot papildus konstrukciju, kas ierobežos brīvu ūdens plūsmu, kā arī ierakt 110 kanalizācijas cauruli ūdens aizvadīšanai (man ir 75 un lielos mīnusos tā aizsalst). Zemāk ir piemērs kā pamazām vieta ap siltumsūkni pārvēršas slidotavā. Brīnos ka ražotājs nepiedāvā speciālu “vanniņu” ar kuras palīdzību varētu ūdeni savākt un novadīt kanalizācijā.

Standarta komplektācijā siltumsūknis var kontrolēt ar pulti kuru var izvilkt nepieciešamajā vietā. Pultī ir temperatūras sensors no kura iekārta ņem info par mājas temperatūru. Par papildus naudiņām var piepirkt wifi moduli (rūterim ir jāatbalsta WPS) ar kura palīdzību varēsi kontrolēt iekārtu attālināti.

Pati uzstādīšana meistariem aizņēma divas dienas. Manā gadījumā apsaite ir maksimāli vienkārša.

Siltajam ūdeni tika uzstādīts 200 L boileris ar tenu (ja nu iekārta iziet no ierindas) un re-cirkulāciju, kuru ikdienā nelietoju 🙂

Kas attiecas uz modeļiem, to kautram jāpiemeklē pēc savām vajadzībām. Bet neieteiktu izvēlēties lētos ķīniešu variantus, ar neskaidriem garantijas un apkopes nosacījumiem, kā arī skeptiski skatītos uz maz izplatītiem modeļiem, kā arī pilnīgi jaunām iekārtām, kas vēl nav sevi tirgū pierādījušas. Jo ja ziemā iekārta aizies pa pieskari ir svarīgi, ka izplatītājam ir pieejamas rezerves daļas un zinoši meistari, kas mācēs atrisināt dažnedažādās ķibeles.

16 domas par “Panasonic T-CAP siltumsūknis

 1. Paldies par rakstu un reāliem datiem. Ja pareizi saprotu, apkures izmaksas aukstajos mēnešos bija ap/zem 100 eur? nu es tā piemetu pie patreizējām el. cenām, kas sliktākajā scenārijā būtu 0.1 EUR/kWh
  tad tiešām nav jēga ņemties ar granulām, atliek tikai pāris problēmas, ja pazūd elektrība un kādai jābūt pielēguma jaudai šādam verķim 40A?

  Publicējis 1 person

  1. Visaukstākajā mēnesī par apkuri un ūdeni sanāca nepilni 100 EUR. Šeit ir aptuvenais patēriņš par katru mēnesi: https://manapirmamaja.files.wordpress.com/2021/08/panasonic-2021.png
   Ja pazūd elektrība uz vairākām dienā tad ir slikti. 40A noteikti nav vajadzīgi (man ir 40, bet plāns kaut kad nomest nost liekos apmērus) Pēc instrukcijas uz max slodzi manam 9kw ir nepieciešami 10.4A (bet šo labāk precizēt pie speciālista) https://www.aquarea.cz/repository/Servisni-manual-T-CAP-230V.pdf

   Publicējis 1 person

   1. Arī gāzes katls nestrādās bez elektrības, bet 2kw benzīna ģenerators, kas man stāv garažā šādā brīdī mierīgi “izvlek maču” ar regularitāti reizi gadā. Niknākās vētras parasti iekrīt tieši ziemas periodā. Tā kā SS sistēmai kaut kādu back up vajag, varbūt to pašu ģeneratoru, tikai jaudīgāku? Lai var barot cirkulācijas sūkni un papildu tenu? Vai nu krāsniņu.. Ja paskatās blogus, ir cilveki, kas pat granu katlam liek alternatīvu- malkas katlu, laikam vairāk domājot par iespējamu ekonomiju? vai arī kā back up sitēmu? Vienalga. Es esmu par SS kā apkures veidu, ērtibas ir neatsveramas un dati rāda, ka siltuma izmaksas ir ļoti adekvātas.

    Publicējis 1 person

 2. Paldies par rakstu. Pēc šīs ziemas mani ar pārņēma pārdomas par granulu katlu. Es sapratu, ka negribu rūpēt kurināmo (meklēt kur tad šogad ir tās labākās granulas un kur viņas glabāt) kā arī negribu kaut ko tīrīt un apkopt.

  Publicējis 2 people

 3. Man siltumsūkņa āra moduļa novietojums paredzēts stipri līdzīgs, nojumē, mājas iekšējā stūrī. Kā ir ar gaisa plūsmu, cik stipri ir jūtama un vai netraucē pretī novietots auto?

  Patīk

  1. Man auto stāv pāris metrus no sūkņa, ziemā nekas nav aizsalis. Galvenais, lai nav jāstaigā gar aukstā gaisa plūsmu jo stāvot ~ 2 metrus no iekārtas tieši pretī var just kārtīgu salu 🙂

   Patīk

   1. Kā ir ar slidotavu pie iekārtas, vai neuzsalst baigais klucis:)? Viens no ieteikumiem ko piedāvāja tirgotājs, bija ierakt zemē vertikāli d100 kanalizācijas trubu, un ik pa laikam uzšaut karstu ūdeni tai vietā kur veidojas ledus.

    Patīk

   2. Sveiks! Man ir jautājumi par tavu siltumsūkni. Esmu izlēmis nomainīt apkures sistēmu un gribētos tev uzdot pāris jautājumus jo esi reāls lietotājs. Tos reklāmas rakstus par siltumsūkņiem esmu salasījies līdz riebumam:))Vai varam sazvanīties?

    Patīk

 4. Esmu arī dilemmas priekšā starp granulu katlu un siltumsūkņa apkuri. Šobrīd El. cenas aug Man 2021 Jūlija mēnesī 1 Kwh cena ir 0.18 eur, protams arī granulām cena palielinās. Par apkopi, vai tiešām nav jāveic nekādas tīrīšanas/apkopes? Man viens montieris kas licis siltumsūkņus teica, ka vismaz reizi gadā jāveic apkopes, kur ja nav zināšanas un aprīkojums nevarot izdarīt! Jautājums vai tiešām tā ir?
  Varbūt ka ir, bet kā jau daudzi ļautiņi arī automašīnai pēc grāmatas neveic apkopes.
  Ja jāveic apkopi, tad cik tāda izmaksā, protams granulu katlam arī deglis nolietojās, bet ja pareizi uztaisīta apkures sistēma 5-7 gadus un pat ilgāk…

  Patīk

  1. Man ir gaiss-ūdens siltumsūknis nu jau 3 gadus. Esmu ļoti apmierināts. Apkope gan ir jāveic katru gadu, un to ir vērts darīt. Standara procedūra ir ar speciālu ķīmiju iztīrīt āra bloka radiatoru. Turklāt pirmajā apkopē man iztīrīja sietiņfiltru, kas bija aizaudzis, bet otrajā papildināja sistemā šķidrumu. Apkopes cena ir ap 100 EUR un uz augšu.

   Patīk

   1. Šogad veica apkopi, tika izjaukts āra bloks, iztīrīts/izskalots radiators un arī iekšējais bloks tika izjaukts – tika iztīrīts filtrs – , bet nebija īpaši aizaudzis.
    Principā ja zin ko dara, var apkopi veikts pats, bet tā kā tā nemaksā daudz, tad labāk uzticēt meistariem + manā gadījumā oficiālā apkope = pagarināta garantija.

    Patīk

 5. Sveiks! Noderīga informācija, ko salīdzināt ar pārdevēju reklāmu. Jau pagājis labs laiciņš kopš ekspluatē, varbūt vari nokomentēt kā sajūtas? Populāra štelle. Elektrības patēriņš nav mainījies aukstā laikā ?

  Patīk

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s