8316 Bruģakmeņi

8316 Bruģakmeņi

Ievācoties pus pabeigtā mājā ir jāsamierinās ar dažādām neērtībām, bet viss kaitinošākā ir smiltis, kas nokļūst mājās pa visām iespējamajām vietām, iekāp auto – smiltis iekāpj ar tevi, atver logu – smiltis, ienāc mājā + pus kilo smilšu ienāk ar tevi, spēj tik slaucīt. Problēmu daļēji risina Ķīnas irobots, bet bez kārtīga seguma pagalms pārvēršas par tuksnesi ar smilšu vētrām vasarā un dubļu putru rudenī/pavasarī.

Šajā rakstā padalīšos ar bruģēšanas darbiem. Darbus uzsāku Septembra beigās un pabeidzu tikai 2020 gada nogalē.

Seguma izvēle

Savai mājai noskatīju melnas krāsas Barona bruģi kuru Latvijā ražo Brikers un Nordbrik. Izvēloties nestandarta bruģi ar neejošo krāsu ir jārēķinās ka tas būs pieejams tikai pēc pasūtījuma un ja pavisam nepaveicas, var būt pieejams tikai nākošajā sezonā. Kā arī nevarēsi to aplūkot veikalā vai arī piepirkt ja mazliet pietrūks. Lielu daļu Briker produkcijas var aplūkot Rīgā, Katlakalna ielā 9a:

Aptaujājot abus uzņēmums nosvēros par labu Briker, jo izdevās vienoties par pieejamāku cenu, kā arī tieši sakrita ka uz līnijas tika plānots ražot manis izvēlēto toni un formu. Baronam ir gan īsā, gan garā versija, izvēlējos garo. Biezums ir tikai viens 8cm, droši vien dēļ formas plānāku nevar veidot. Pasūtīju pirmdienā un pēc nedējas pirmā krava bija klāt, otro atveda pēc dienas.

Svarīgi – ja bruģi liks brigāde, noskaidrojiet vai viņiem nav spec cena pie izvēlētā bruģakmens ražotāja!

Pasūtot lielu apjomu bruģa ir jāieplāno vieta kur to nolikt tā, lai tas vēlāk netraucētu pievest šķembas u.c. darbiem. Man knapi knapi pietika vietas, lai gar ceļa malu ietilpinātu 22 paletes bruģa un 5 paletes ar maliņām.

Pamatne

Jau no pamatu rakšanas brīža biju izplānojis cokola augstumu ar domu, lai ~ 1 cm/m kritums ietu uz ceļa pusi nevis otrādi. Liela daļa melnzemes jau bija norakta iepriekšējā gadā un vietā savestas smiltis. Tiesa ar smilšu līmeni mazliet nošāvu greizi. Vedot smiltis biju rēķinājies ar lielāku sēšanos, kā arī plānāku bruģa pīrāgu (precīzāk sakot nebiju rēķinājies ar bruģa pīrāgu). Rezultātā nācās daļu smilšu norakt ar rokām, lai iegūtu vēlamo augstumu un slīpumu.

Rokot pamatus, noņemiet visu melnzemi ap māju, kur plānots ieklāt bruģi ar 0.5-1m rezervi Ietaupīsiet naudu par papildus traktora izsaukšanu, kā arī nelaidīsiet zudumā smiltis un šķembas, kas izgāztas uz melnzemes!

Interneta plašumos var atrast dažādākos risinājumus bruģa pīrāgam, kurš no tiem ir optimālākais var tikai minēt. Sev izvēlējos divus risinājumus:

 • Uz braucamās daļas: blietēta smilts, ~ 15 cm šķembas un apmēram 5 cm sīkšķembas, bruģis
 • Uz gājēju celiņiem: blietēta smilts, ~ 10-15cm šķembas, ģeotekstils ~ 5cm smiltis, bruģis

Augstumi ir aptuveni, sanāca vietas, kur tika piebērts vairāk šķembu un mazāk sīkšķembas vai arī otrādi. Blietēšanai izmantoju mazo blieti, tā kā bruģēt varēju tikai pa vakariem/brīvdienām un ar pārtraukumiem, nebija izdevīgi nomāt lielo blieti, laiks rādīs kā tas iespaidos bruģa sēšanos.

Celiņiem sīkšķembu vietā liku smiltis, kas tika noraktas no mājas priekšējās daļas, formējot vajadzīgo kritumu. Ideja sekojoša: šķembas izveido stabilu pamati, bet ģeotekstils neļauj smiltīm saskaloties šķembās un bruģim sēsties. Ģeotekstils ir izturīgs un pat pārbraucot pāri ar blieti tajā netiek izplēsti caurumi.

Pa virsu šķembām bērto smilti vai sīkšķembu vēlreiz noblietēju. Izlīdzināšanai izmantoju ģipškartona profilus un garo 3m līmeņrādi. Augstumus mērīju ar parasto lāzera līmeņrādi, izmantojot augstāko vietu par atskaites punktu, lai iegūtu gan kritumu uz ceļa pusi, gan arī kritumu pa malām.

Šķembām izmantoju gan rupjo frakciju, gan 0-45mm un šeit ir mani subjektīvie novērojumi:

 • Rupjajā frakcijā nestājas ūdens, bet ar mazo blieti to ir grūtāk noblietēt, pamatne ir cieta bet uzbraucot ar smago, tā mazliet iesēžas
 • 0-45 frakciju var labi noblietēt un pēc lietus tā pārvēršas cietā pamatnē, bet tai pašā laikā uz tās veidojas peļķes un ūdens zemē sasūcas tikai ar laiku.

Līdz ar to man liekas ka 8-45mm frakcija ar sīkšķembu ir labs risinājums, lai nodrošinātu labu lietus ūdens novadīšanu un izvairītos no bruģa cilāšanās.

Noteikti neieteiktu likt bruģi uz smiltis pa virsu rupjai frakcijai bez ģeotekstila, ar laiku tās tiks ieskalotas starp šķembām un bruģis sāks sēsties.

Šķembas izvadāju ar rokām, lielo frakciju ir ļoti grūti rakt un darbs ir smags. Smalkā sīkšķembu pēc tam izvadāt ir tīrā atpūta.

Beidzot var ar auto iebraukt zem nojumes

Apmales

Nosliecos par labu apmalēm, lai izvairītos no bruģa pēdējās rindas “atslāņošanās”, kā arī dēļ augstā cokola ar apmaļu palīdzību varēju izveidot “trepi” un nodalīt zāliena zonu.

Apmales liku uz blietētas smilts un pāris cm smilšu/cementa maisījuma. Maisījumu jaucu ķerrā ar lāpstu, proporcija apmēram 1:3 (1 lāpsta cementa uz 3 lāpstām smilts). Sākumā ļoti cīnījos ar apmalīšu betonēšanu, ja maisījums sanāca par šķidru, apmale ātri vien nosēdās, ja par cietu tad neizdevās to izlīdzināt līmeni. Lai darbs ietu raiti, iesaku apmales betonēt šādi:

 • Pēc striķu novilkšanas ar ķelli noroc precīzu augstumu ierēķinot pāris cm pamatnei
 • Izveido pus sausu cementa maisījumu, lai tas būtu irdens
 • Ar ķelli ieklāj vajadzīgo augstumu/līmeni un noblietē (tas nodrošinās ka apmale vairs nesēdīsies)
 • Uzkaisi mazliet irdena maisījuma un liec apmali, ar gumijas āmuru to būs iespējam piedzīt līmenī pāris mm robežās
 • Gar abām malām izmanto šķidrāku maisījumu

Apmales ir smagas, var likt arī viens, bet uzmanīgi jāceļ, lai nesastieptu muguru.

Liekot apmales gar cokolu jārēķinās, ka pamati nav 100% precīzi līdz ar to vainu jāierēķina lielāka atstarpe vai arī šaurākajās vietās mazliet jāpieslīpē bruģa mala.

Apmales neliku uzreiz pa visu perimetru, sākumā izveidoju vienu malu lai:

 • Izvairītos no atgriezumiem un bruģa piezāģēšanas gadījumā, ja apmale uzlikta neprecīzi
 • Varētu precīzi izrēķināt bruģa laukumu (pieliekot vai noņemot pēdējās rindas) un izlikt visu bruģi ar minimāliem atlikumiem

Betonējot apmales, atstāj pāris mm spraugas, lai līmeņojot nenolauztu apmales stūrīšus!

Ceļa piebraucamo daļu izbūvēju izmantojot lielo apmali zem kuras izveidots 5cm stiegrots betona pamats. Lielās apmales var pacelt tikai divatā, pārbīdīšanai var izmantot lauzni. Asfaltu piezāģēju ar ielo fleksi. Starp apmali un asfaltu ir < 1cm sprauga kura aizpildīta ar smiltīm/cementu.

Nākot rudenim sāk birt lapas, rezultātā virs šķembām sāk veidoties kultūrslānis kurā vēlāk augs zāle. To var viegli labot izmantojot lapu pūtēju (manā gadījumā izmantoju katcher putekļu sūcēju :))

Bruģēšana

Kad pamatne ir sagatavota, atliek tikai pienest un krāmēt. Bruģis ir smags un vēlams šo darbu veikt divatā, viens pieved/pienes, otrs liek bruģi. Barons bruģim ir specifika, ka uz tā redz vismazākos nelīdzenumus, līdz ar to pamatnei ir jābūt ideālai un, lai panāktu labu rezultātu bruģi vēlams mazliet iesēdināt ar gumijas āmuru.

Izkalis bruģis ir tumši pelēks, bet slapjš gandrīz melns. Pēc atvešanas vēlams paletes izpakot no plēves, jo savādāk bruģis “svīst” un uz tā var veidoties balti nogulsnējumi.

Bruģējot, vietās kur pamatne sanāca par zemu vai nelīdzena piebēru papildu šķembas un noblietēju/pielīdzināju ar ķelli:

Piezāģēšana aizņem ļoti daudz laika. Apmales zāģēju ar lielo fleksi, bet bruģi ar mazo fleksi, jo ar to sanāk daudz precīzāk un “drošāk”, lielo fleksi grūti kontrolēt. Ļoti vēlams izmantot maksu un brilles, jo putekļi ir lieli.

Bruģējot jāievēro daži sīkumi, piemēram, manam rakstam ir svarīgi katru nākošo rindu veidot ar vienāda izmēra nobīdi, jo savādāk skatoties no malas var redzēt rindas ar lielāku/mazāku nobīdi. Tā pat jāpārbauda vai rindās neveidojas “vēders” vai citas nevēlamas nobīdes. Bez kļūdām neiztikt, šeit piemērs kur apmale tika uzlikta ar 2cm nobīdi, rezultātā nācās pārlikt daļu bruģa un pārlikt apmales.

Lai garākos gabalos neveidotos vēders, vēlams to likt eglītes formā. Vidējo rindu veidojot taisnu, izmantojot striķi vai lāzeru.

Stūros salaidumu vietas izveidoju skujiņā:

Bruģi gar maliņu vēlams likt līdz pat 5mm augstāk, jo ejot pāri ar blieti bruģis mazliet iesēdīsies. Vienā mājas pusē es šo noteikumu neievēroju un tur pēc noblietēšanas bruģis dažās vietās ir pāris mm zem maliņas.

Cokols

Lai pabeigtu bruģi, neiztikt bez cokola apdares. Izvēlējos Decogranit Antracīta 2mm apmetumu no Colortex. Vispirms notīrām pamatni, izlīdzinām ja nepieciešams, uzklājam ietonētu grunti (nākošreiz izmantotu tumšāku toni, jo ir vietas kur saulē spīd cauri). Un ar platu špakteli plānā kārtā uzklājam un ar plato ķelli izlīdzinām. Šo apmetumu nav “jāberzē”! Lai iegūtu viendabīgu slāni bez švīkām, ir diezgan jāiespringst. Vēlams klāt vakarpusē, kad spīd saule, un ik pa laikam paskatīties uz rezultātu no pāris metru attāluma, lai pārliecinātos ka nekur nelec ārā švīkas. Apmetums kalst ilgi (pāris dienas), līdz ar to jāseko līdzi laikapstākļiem, lai netiek pie lietus/sala.

Šuves

Sausajā laikā bruģa šuves ērti var aizbērt ar smalkām smiltīm, bet mitrajā laikā vienīgā opcija ir ieskalot. Jārēķinās ka šis darbiņš būs jāveic vairākas reizes, līdz visas šuves būs pilnas.

Nobeigumā vēlams pāriet ar mazo blieti un gumijas paliktni, lai izlīdzinātu negludumus un labāk iesēdinātu bruģi. Man nebija speciālā gumijas paliktņa, bet atradu atgriezumu no veļas mašīnas gumijas paliktņa, kuru izdevās piestiprināt pie blietes.

Pēc bruģēšanas beidzot bija iemesls savākt ap māju sakrājušos miskasti

Izmaksas

Plānojot bruģi ir jārēķinās, ka ievērojamu izmaksu daļu sastādīs darbs ja ņemsiet brigādi un pamatnes materiāli/sagatavošana. Piemēram man uz 196m2 bruģa, pamatnē tika izlietotas:

 • 13 m3 sīkšķembas 2-8mm frakcija
 • 2 vannas 8-45mm frakcija, kas palika pāri no iepriekšējā gada
 • 2 kravas pa 8m3 0-45mm frakcija
 • + smilts
 • + melnzemes norakšana

Bruģakmens izmaksu sadalījums:

 • 70% bruģis
 • 10% piegāde
 • 14% maliņas
 • 7% drošības nauda par paletēm

Kopumā ar rezultātu esmu apmierināts.

4 domas par “8316 Bruģakmeņi

 1. Par būvlaukuma smilts problēmu 100% piekrītu.
  Bruģis izskatās labi, kaut kas atšķirīgs no ierastā. Sīkšķembu varēji likt visur – skudrām un zālēm grūtāka dzīve.

  Publicējis 1 person

 2. Esmu bruģētājs ar daudzu gadu pieredzi,un saskatiju daudz kļūdas,pirmkārt uz smilts vispār nav ieteicams likt,skudras iznēsās,laigan sīkšķembā arī tās dzīvo,bet mazāk iznēsā. Pirāgam jānorok ir sasalstošā daļa,un braucamajai daļai nepieciešams 20cm šķembas. Velkot pamatni jārēķina bruģa augstums virs apmales 1,5 cm vismaz, jo pēc pareizi sagatavota pamata un pēdējās blietēšanas paliks aptuveni 1cm, ja bruģis noslīdējis zem apmales tad tas ir jāpārliek,jo nepildīs vairs savu funkciju-lietus novadīšanu no pamatiem. Kritumu izvēlēties ne mazāku kā 2 cm uz metru,viss kas ir zem,pielīdzināms līmenim. Bet protams,cepuri nost par uzņemšanos darīt šada veida darbu 👌 Malacis. Darot pats,ieekonomēji vismaz 2500€

  Publicējis 1 person

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s