Dobeles panelis pamatiem – vai pareizā izvēle?

Dobeles panelis pamatiem – vai pareizā izvēle?

Celtniecībā iestājusies pauze un ir laiks padalīties ar padarīto. Ceru ka info noderēs jaunajiem censoņiem, kas vēlās uzsākt savas mājas būvniecību. Šoreiz padalīšos pieredzē ar  Tenapors paliekošajiem pamatu veidņiem, jeb  Dobeles paneli.

Pirms būvniecības uzsākšanas bija izkristalizējušās vairākas opcijas:

 • Nolīgt brigādi, kas visi izdarīs tavā vietā, bet pēc tāmju saņemšanas šo variantu atmetu, jo par atvēlēto budžetu man varēja piedāvāt pamatus no FSB blokiem (gribēju lentu).
 • Izmantot Haus Teriva pamatu blokus (LV tirgo buvbloks), šos atmetu, jo sarēķinot kopējos izdevumus, potenciālos riskus + darbu, kas jāiegulda sanāca,  ka lentveida pamti izmaksās tikai mazliet dārgāk (bet tie būs lentveida pamati).
 • Īrēt vieglos veidņus un liet lentu. (Ļoti labu ciparu var sarunāt ar Techline) Šo atmetu jo “nobijos” no tempa, kas vajadzīgs, lai iekļautos īres termiņā un darba apjoma, lai uzstellētu/atveidņotu
 • Izmantot Dobeles paneli

Kā jau noprotiet izvēlējos pēdējo, bet nevaru 100% apgalvot ka manā gadījumā tā bija labākā/gudrākā izvēle. Apkopojot izdevumus iespējams, ka ar brigādi būtu sanācis tāds pats cipars kā pašam darot vai pat lētāk, ja vien pareizi sadalītu darbus (ko dari pats/ko brigāde) vai arī pakaulētos par cenu. Bet no otras puses būtu garlaicīgi visu uzticēt brigādei un pašam stāvēt malā 🙂

Spriediet paši, bet zemāk izklāstīšu procesu.

Pasūtīšana un piegāde

Veidņu izmaksas internetā neatradīsiet, bet nosūtot epastu uz Tenax var saņemt precīzu aprēķinu. Cena tiek rēķināta par tekošo m2. Izvēlējos 30cm platus veidņus ar 5cm siltinājumu iekšmalā un 10cm siltinājumu ārmalā. Iekšējām nesošajām sienām abas malas bija 5 un 5 cm. Ārējos veidņus var ņemt arī 5/5cm un papildus nosiltināt pamatus pēc ieliešanas, bet cenas starpība nebija tik liela līdz ar to uzreiz ņēmu 10cm, lai atbilstu projektam.

Te ir piemērs Tenax montāžas shēmai:Dobeles-panelis-montazas-shema

Veidņu augstumu var pielāgot projektam, bet platums ir 1 vai 1,2m. Ja standarta izmēri neder sanāk vainu piegriezt vai arī aizpildīt spraugu ar putuplasta loksni. Manā gadījumā aizpildīt spraugas vajadzēja 3 vietās + vēl vienā vietā kur aprēķinos bija ieviesusies kļūda:

IMG_20170622_182041498_HDR

Pasūtot veidņus nošāvu greizi ar lēmumu palielināt to augstumu līdz 1.4m, jo nebiju plānojis veidot pēdu, bet vēlējos saglabāt cokola augstumu. Vēlāk pēdu ielēju, bet veidņi jau bija pasūtīti. No vienas puses žēl, jo varēju ietaupīt uz veidņiem/betona, bet no otras puses tagad varu izveidot labu kritumu no mājas un saglabāt augstu cokolu.

Izkraušana

Veidņus atgādāja pēc ~3 nedēļām un noliktajā dienā devāmies ar brāli sagaidīt lielo Tenax auto, lai izkrautu veidņus. Biju pārliecināts. ka putuplasts neko nesver un divatā mierīgi tiksim galā, arī Tenax teica ka divatā var izkrāmēt. Realitātē mums bija krietni jāiespringts, jo veidņi nāk sapakoti uz paletēm pa 4-5 un to kopējais svars ir liels. Ceļot ārā obligāti jāņem aizsargbrilles, jo manevrējot ar smago paleti ir risks sev izbakstīt acis ar veidņos esošo armatūru. Kā arī jāuzmanās, lai nenolauztu veidņu stūrus. Divus stūrus pacentāmies nolauzt, bet ar putuplasta līmi tos viegli var pielikt atpakaļ.

Uzstādīšana

Veidņus sākām likt 17.06, bet betonu lējām 13.07… Protams, ne jau katru dienu mēs strādājām, darbs notika pa brīvdienām, kādu vakaru. Bet te jāatzīst, ka  sistēmai ir viens liels mīnuss – tev nevajag iespringt. Tu vari veidņot savā tempā un tev nav jāuztraucas par soda naudām/papildus īres maksu kā tas ir nomāto veidņu gadījumā. Un tā kā pa vidu bija izlaidumu laiks, Jāņi u.c. svētki tad viss pasākums ievilkās uz nepilnu mēnesi.

Veidņu montāža sākas ar stūra izveidošanu. Stūra elements ir jāveido pašam veicot atbilstošu iegriezumu katrā veidnī un izņemot lieko armatūras karkasu. Sākumā šis process prasīja ilgu laiku, jo lai izņemtu armatūru ir jāatskrūvē plastmasas dībeļi, tad jānofleksē liekā armatūra. Te piemērs bildēs no stūra un T veida krustojuma:

Stūros liku iepriekš salocītus armatūras elementus – 1m uz katru pusi. Tiesa tas apgrūtina salikšanu it īpaši T veida savienojumos, jo traucē pēdā iestrādātie armatūras izlaidumi. Dažās vietās nācās tos nozāģēt, lai veidņus var vieglāk sastumt kopā.

Garajos gabalos armatūru ievietot ir viegli – atliek tikai salikt veidņus un ievērt attiecīgajās vietās armatūru un izveidot pārlaidumu. Veidņos ir ~45 grādu leņķī iemetināta armatūra kura nodrošina ka horizontālā armatūra nostājās pareizajā vietā. Pārlaidumos armatūru sēju tikai augšējajā rindā, jo fiziski veidņa apakšā un vidū tas nav iespējams. Lai vieglāk ievērot 0.5m pārlaidumu uz armatūras stieņiem veicu atzīmi ar krāsas baloniņu.

Izmantoju 10mm armatūru kas novietota 4 rindās. Lielāku soli šiem veidņiem izveidot nevar, jo armatūrai paredzētie stiprinājumi ir tik cik ir (pēc projekta bija 5 rindas uz 1.2m).

Nostiprināšana

Stūros veidņus līmēju ar putuplastam paredzētu līmi, tādējādi iegūstot stingru stūra elementu. Sākumā līmēju savienojuma vietas starp visiem veidņiem, bet atskārtu ka ir problemātiski vēlāk veikt korekcijas un turpmāk savā starpā veidņus savilku tikai ar stiepli:

Veidņiem ir risks “uzpeldēt”, tādēļ kur iespējams sēju tos klāt pie pēdas U veida elementiem. Tiesa ne vienmēr U elements sakrita ar veidņu savienojuma vietu līdz ar to ieteikums precīzi izlikt U elementus pēdā, lai liekot veidni to var aizsniegt.

Pēc instrukcijas veidņus var likt uz U profila, kas piestiprināts pie pamata pēdas. Tā arī darīju, jo tas atvieglo veidņu novietošanu vienā līnijā. Izmantoju parastāko reģipša 5cm profilu. Tiesa profilu pie pēdas stiprināju tikai pirmajai sienai. Tā kā rezultāts sanāca mazliet šķībs un koriģēt to vairs nevarēja tad nolēmu U profilu nestiprināt pie pēdas. Līmeņošanai izmantoju “krāsainās” plastmasas plāksnītes. Vēl viens plus paliekošajiem veidņiem ir iespēja veikt korekcijas līmenī pēc to montāžas norīvējot augšējo malu. Manā gadījumā viens stūris bija sanācis par ~1,5cm augstāk

IMG_20170617_121935521

Protams, viss šis pasākums betonu nenoturēs un ir jāveic papildus nostiprināšanas darbi. IMG_20170617_184558303_HDR

Pa iekšējo un ārējo perimetru ar reģipša skrūvēm pie melnajām dībeļu galviņām pieskrūvēju pamatu pēdai izmantotos veidņus un atstutēju ar dēļiem, tas nodrošina ka savienojuma vietās veidnis neatnāks vaļā.

Lai pamatu siena sanāktu taisna bez “vēderiem” uzliku reģipša profilu uz abām augšējām malām. Var likt tikai uz vienas malas, vai nelikt vispār, bet man likās drošāk, jo profils  papildus satur veidņu savienojuma vietas, kā arī betons nenonāk uz veidņa horizontālās virsmas.

dav

Pārbaudot konstrukciju tā likās pietiekoši stipra, bet papildus drošībai apbēru veidņus ar smiltīm ~ 0.5m gan no iekšpuses, gan ārpuses un noblietēju ar laistīšanu. Tas netikai deva papildus drošību, bet arī atviegloja betona liešanu 1.4m augstajos veidņos. Ja iekšpusei varēja izmantot smiltis no tranšeju rakšanas tad ārpusei nācās pasūtīt vienu kravu. Smagais pacentās iebuksēt, bet pēc 3h cīniņa tomēr izķepurojās. Kopumā pie manis iestiga 3 puspiekabes, tādēļ vedot smiltis ir labi ja pa rokai ir traktors.

IMG_20170705_155634.jpg

Stūri ir šo veidņu vājākā vieta un tie ir papildu jānostiprina. Es izmantoju vītņstieni, kas aizāķēts veidņa iekšpusē (izmantoju šādu “modernu” risinājumu jo tad ir iespējams izdurt cauri veidnim un pieskrūvēt galā āķi):

dav

Kopsavilkums

Kopumā man ir dalītas jūtas 🙂

Man patika:

 • Ātra un viegla montāža ja salīdzina ar smagajiem īres veidņiem. Piemēram, trešo daļu no pamatu apjoma uzveidņojām kopā ar sievu 🙂
 • Viegla armatūras ievietošana, nav jātērē laiks armatūras karkasa izveidošanai
 • Iespēja brīvi plānot laiku, jo neesi atkarīgs no īres termiņa
 • Iespēja veikt korekcijas (piemēram, pastumt visu sienu par dažiem cm uz vienu vai otru pusi, kā arī piedzīt precīzu augstumu ar ķīlīšiem vai pierīvējot.
 • Pēc pamatu ieliešanas nav jāveic siltināšanas darbi
 • Ir pieejams Tenax konsultants, kurš izpalīdzēs ar padomu, ja kaut kas nav skaidrs

Man nepatika:

 • Cena. Jo veidņi ir dārgi es pat teiktu neadekvāti dārgi 🙂 Bet laikam jau ir labs noiets jo ar Tenax neko sarunāt nevar, kā arī atlaidi man izdevās dabūt tikai solidarizējoties ar kaimiņu kurš jau šos veidņus bija izmantojis vairākām mājām un varēja pretendēt uz “vairumpircēja” atlaidi.
 • Putuplasta (jeb pareizāk sakot putupolistirola) cietība. Pēc ražotāja info tas ir EPS 200, bet prasītos cietāks materiāls. Ja siltinātu pamatus pats, izmantotu XPS
 • Nostiprināšana, jo šeit katram ir jāizpaužas pēc saviem ieskatiem un ir grūti novērtēt vai konstrukcija 100% noturēs betona svaru.
 • Stūru un savienojumu vietas – prasītos tomēr pēc “rūpnieciska” stūra elementa un vertikālas gropes, lai veidņus var savienot kā lego
 • Precizitāte, jo veidņi ir līdz pat ~ 0.05cm īsāki un uz garajiem sienu laidumiem šī nobīde ir pamanāma.

Ja būtu jāizvēlas toreiz tad savas mājas pamatiem izvēlētos īrētos veidņus un sarunātu vairāk palīgu vai arī noalgotu brigādi, jo tā manuprāt izdotos ieekonomēt, bet ja būvē mazāku māju vai divstāvu māju kur pamatu apjoms nav liels, tad Dobeles panelis ir ļoti laba izvēle.

Nākošajos rakstos pastāstīšu par kanalizācijas izvadiem, hidroizolāciju un betonēšanu.

Ceru ka info bija noderīga, jo internetā var atrast daudz diskusijas par šo tehnoloģiju, bet maz atbildes un praktiskus piemērus (te būs vēl viens blogs kurā tika izmantots Dobeles panelis)

23 domas par “Dobeles panelis pamatiem – vai pareizā izvēle?

 1. beidzot sakarīgs info par šiem veidņiem. Cik tad beigās kvm cena nostājās? 33eur? Itkā jau šie veidņi ir dārgi, bet ja ņem vērā pamatīgo armējumu, kas nav jāpērk un siltinājumu no abām pusēm, tas cipars nemaz tik liels beigās nav.

  Publicējis 1 person

  1. Cipars 2017 gadā bez atlaides bija ~30 naudiņas par 5 un 5cm un ~35 par 5 un 10cm. Bet šim ciparam klāt jāskaita nodoklītis un piegāde līdz ar to cena ir sālīta. Bet no otras puses veidņu noma nav par velti, siltinājums maksā, dībeļi maksā, vertikālā armatūra arī, kā arī armatūras karkasa izveide, atveidņošana un siltināšana arī nav par velti.

   Publicējis 1 person

   1. Ak, šīs cenas… 🙂 Tie 30/35 + PVN ir par vienu m2 sienas, rēķinot no vienas puses? T.i., ja pamatu siena ir 1.5m augsta, 14m gara, tad tādai sienai tas cipars ar 5cm+10cm nostātos uz 1.5 * 14 * 35 + PVN?

    Patīk

    1. Tieši tā – cena tiek rēķināta par vienu pamatu sienas kvadrātmetru. Bet aktuālās cenas jājautā ražotājam. Varbūt ziemā var dabūt labāku piedāvājumu 🙂

     Patīk

     1. Paldies par info! Izklausās pieņemami.
      Betonēšanas laikā nekas neatgāja vaļā?
      Viņus bez pēdas (uz šķembu spilvena) arī var likt? Vai prasās tomēr kaut kāda, kaut simboliska, pēda?

      Patīk

     2. Tikai vienā vietā stūrī mazliet atnāca vaļā – bildes ir nākošajā rakstā par betonēšanu. Nostiprināšanai ir jāpievērš papildus uzmanība. Uz šķembu spilvena arī var likt, kaimiņš tā arī darīja, bet tad jāizveido maksimāli līdzena pamatne.

      Patīk

 2. Paldies par rakstu. Ļoti pietrūka šāds uzskatāms piemērs, kad pats apsvēru dobeles paneļa variantu. Vai būs raksts par betonēšanu? Ļoti interesē vai bildēs redzamie pastiprinājumi izturēja?

  Patīk

  1. Saņēmos un izveidoju ierakstu par betonēšanu. Kopumā stiprinājumi izturēja godam, izspieda tikai vienu iekšējo stūri. Galvenais lai ir labi nostiprināti stūri un savienojuma vietas, jo pats veidnis betonu tur labi.

   Patīk

 3. Ar mantinieka pieteikšanos arī esmu stipri aizdomājies par privātmājas celšanu un arī ļoti mokos ar visiem aprēķiniem un labāko risinājumu meklējumiem… arī pamati ir pamatīgas galvas sāpes – ej nu saproti, kurš būs ērtākais, lētākais un cenai atbilstoši kvalitatīvākais variants.

  Bet visu cieņu visiem, kuri paši dara, dokumentē to un dalās šādi ar savu pieredzi, lai jau tad citiem izdarīt savas izvēles un paveikt darbus jau ir salīdzinoši vieglāk.

  Publicējis 1 person

 4. Labdien, varbūt varipadalīties ar informāciju par veidņu cenām, respektīvi, cik metri kopā mati, kāds ir putoplasta biezums un pats svarīgākais, cik samaksāji, summa ar PVN, summa bez PVN

  Paldies.

  Patīk

  1. Ārējai daļai veidnis 10cm no ārpuses un 5cm no iekšpuses (pa vidu 30cm vieta betonam) Perimetrs ~ 67m
   Iekšējai daļai veidnis 5cm no abām pusēm. Perimetrs ~25m

   Cena pagājušajā gadā ~ 35 EUR/m2 biezajam veidnim un ~ 30 EUR/m2 plānajam veidnim + PVN + Piegāda – atlaide (ja izdodas vienoties)

   Bet cenas mainās, piemēram, jumta segums šogad jau +10% 😦

   Nosūti tenax pamatu projektu un viņi tev precīzi sarēķinās

   Patīk

 5. Mārtiņ, skatījos ātrumā tagad, bet nemanu uzreiz vajadzīgo, proti, pateiksi lūdzu, cik apmēram, sanāca traktoristam nolocīt par pamatu rakšanu, auglīgās kārtas noņemšanu? Un vai tas bija traktors no malas, jeb varbūt pazīstams kāds, un cik kopumā ilgi tas laiku aizņēma? Gribu saprast, cik tam līdzekļi aptuveni jāatvēl!? Tagad jau tie, kam tehnika, neraustās ir 35 EUR h prasīt. Protams, traktors labs arī maksā bargu naudu, taču tās pakalpojumu cenas tāpat šķiet mazliet neadekvātas.

  Patīk

  1. Ap 220 Eur par 7.5h. Ņem vērā ka par atbraujšanu un aizbraukšanu jāmaksā. Traktoristus esmu ņēmis vairākus, vislabāk patika Juris +371 28 208 523

   Patīk

   1. Paldies! Es gan no Valmieras un diez vai Juris pie manis brauks, bet lielāka skaidrība ir. 🙂 Tev gan tie pamati bija krietni apjomīgāki, tāpēc atkal brīnos un priecājos, ka teorētiski tik ātrā laikā traktorists to visu varēja izdarīt! Šajā gadījumā laikam droši var teikt, ka pieredzējis traktorists, kurš ar pamatiem jau ir saskāries, var krietni ietaupīt naudu.

    P.S. Arī paņēmu jau Dobeles Paneli – man gan bez lielas lūgšanās uzreiz iedeva 10% atlaidi, par ko Tenax pārstāvim arī liels paldies. Saprotu gan, ka tas pa lielam tāpēc, ka nav sesona. Vasarā tā parstam mirstīgajam neko nedos

    Publicējis 1 person

     1. Neliels noslēpums gan ir, bet sanāca tā uz 28 EUR gab bez PVN, kas manā gadījumā ir 1x1m, vidus 30cm, puķiks 5cm.

      Patīk

  1. Daļu paspēju apiet ar vibrovāli, pārējo pēc sentēvu metodes ar koka stampām. Vibrovāli var optimāli izmantot divatā, viens kārto vadu/pietur galu, otrs vibrē.

   Patīk

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s